Zo života aligátora

Na svete existujú dva žijúce druhy aligátora: americký aligátor (Alligator mississippiensis) a čínsky aligátor (Alligator sinensis). Americký aligátor je oficiálny štátny plaz troch štátov v USA: Florida, Mississippi a Louisiana. Aligátory sú často označované ako „živá fosília“, keďže sa za posledných 65 miliónov rokov sa zmenili iba minimálne. To znamená, že aligátory sa čľapkali v riekach približne v dobe, keď dinosaury zanikli.
Samce amerického aligátora môžu dosiahnuť hmotnosť pol tony a dorásť až do piatich metrov na dĺžku. Čínske aligátory sú oveľa menšie, zriedka vážia viac ako 45 kíl a merajú viac ako 1,5 metra.

aligátor
 
Aligátory sú tiež symbolom a vyskytujú sa vo folklóre kultúr po celom svete. V severoamerickom šamanizme sú aligátory symbolmi statusu, prispôsobivosti a prežitia. Na tichomorských ostrovoch boli aligátorie zuby nosené ako ozdoby na náhrdelníkoch na ochranu nositeľa pred chorobami. V čínskom folklóre bol aligátor považovaný za božstvo vody súvisiace s drakmi.
 
Hoci sa často zamieňajú s krokodílmi, aligátory sa dajú ľahko odlíšiť od krokodílov podľa tvaru ich čeľustí. Zatiaľ čo aligátory majú široké čeľuste v tvare U, krokodíly ich majú v tvare V.

krokodýl
 
Biotop aligátora je sladkovodné prostredie, ako sú rieky, močiare, močariská a jazerá. Americký aligátor sa dá nájsť od Severnej Karolíny po Rio Grande v Texase. Zatiaľ čo čínsky aligátor bol kedysi rozšírený vo východnej časti rieky Yangtze, teraz sa oblasti kde žije zmenšujú.
 
Aligátory sa ukrývajú v norách, ktoré kopú do bahna a pôdy. Tieto nory sú pre prírodu dôležité, pretože ich používajú ako útočisko iné zvieratá, po tom, ako ich aligátory opustia. Tiež pôsobia ako zásobáreň vody, ktorá je čoraz cennejšia počas suchej sezóny.

aligátoři
 
Akonáhle je párenie dokončené, samice vytvárajú hniezda z rastlín a bahna. Môžu naklásť viac ako 50 vajec počas jednej sezóny. Aligátory patria medzi najcitlivejších rodičov vo svete plazov, ktorí majú tendenciu zostať s ich mladými a starať sa o nich aj tri roky.
 
Aligátory mávajú naraz až 80 zubov. Nové zuby rastú a nahrádzajú opotrebované počas celého života, aligátor môže mať až 2000 zubov za život.