„Hororové“ zviera v našich panelákoch

Celá legenda o saní krvi vznikla na základe zopár druhov netopierov, ktorí sa naozaj živia krvou. Nesajú ju však z ľudí, ale zo zvierat, prevažne z dobytka. V skutočnosti ju vlastne ani necicajú. Na koži urobia maličkú ranku a krv, ktorá z nej následne vytečie, oblizujú.

noční netopýr
 
Naše slovenské netopiere, sa živia výlučne hmyzom a poprípade nektárom kvetov. Pri love naozaj používajú ultrazvuk. Vďaka nemu sa nemôže stať, že sa nám zamotajú do vlasov, pretože o nás vedia omnoho skôr ako my o nich.
Najrozšírenejším druhom na Slovensku je netopier veľký. Pre tých, ktorí by to nevedeli, je zákonom chránený. Jeho počty však aj napriek tomu neustále klesajú. Môžeme za to opäť my, ľudia.
 
netopýr

Netopierov je stále menej
 
Veľká časť populácie žije v mestách a na vidieku. Ich prirodzenými úkrytmi sú bútľavé kmene stromov, alebo otvory, ktoré ich pripomínajú. V lete by si bez nich ešte ako tak poradili. Problémom je však zima. Tieto zvieratá nie sú počas zimy aktívne. Ukladajú sa teda na zimný spánok. A práve na to, potrebujú dobré útočisko. V jednom bútľavom kmeni stromu môže zimovať niekoľko desiatok až stoviek netopierov.
Keďže mestská zeleň neustále mizne, netopiere majú čím ďalej, tým väčší problém s prezimovávaním.  
Niekedy sa rozhodnú usídliť v rôznych štrbinách a otvoroch v panelových domoch. Ak sú tieto následne zablokované, alebo sa nejaká tá dobrá duša rozhodne počas zimy netopiere z úkrytu vypudiť, je po nich.

strom
 
Pomôcť môže každý
 
Ďalším problémom je kolísanie teplôt. To je každým rokom výraznejšie. Ak sa teda netopier preberie na teplé počasie koncom februára, ale o pár dní opäť nastúpia mínusové teploty, nemá šancu prežiť. Po dlhej zime má veľmi málo energie a navyše jeho organizmus dokáže fungovať maximálne do dvoch stupňov pod nulou. Ak teda v tomto období nájdete nejakého toho upíra, ujmite sa ho. Pri manipulácií s netopierom, používajte ochranné rukavice. Krv síce nepije, ale ako každé zviera so zubami, dokáže pohrýzť. Základom je aby ste ho dali do tepla a ponúkli mu vodu. Hneď potom zavolajte na štátnu ochranu prírody, kde vám už poradia s ďalšími krokmi.